01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
show sidebar & content

nitro open neklid 2003

07 Bře 2003 / 0 komentářů / v Novinkyautor:

konečně jsme dali společným úsilím (nejvíce usiloval jako vždy mates) dohromady reportáž ze závodů, které se v našem snowparku konaly minulý víkend. dočtete se o tom, že počasí nám opět nepřálo (tradičně), proč se nejel sbx (netradičně, nebo spíš už začala nová tradice) i něco málo o hodnocení (co, jak a proč se bodovalo). k tomu samozřejmě info jak to celé dopadlo, co si kdo dával za triky a kdo byl hlavní hvězdou večera i celého víkendu.  dále máme ve výrobě několik krátkých video záznamů, které vám naservírujeme příští týden.

První březnový víkend je na Neklidu již skoro tradičním termínem pro konání závodů série Snowboard Open pořádané AČS a firmou Boardshow. Letos se nám podařilo sehnat i silného partnera, kterým se stala firma S.E.S. dovážející k nám výrobky firem Nitro a 686 Enterprises. Proto se letošní závody jmenovali oficiálně NITRO OPEN 2003.

Rovněž tradiční bylo i špatné počasí a velký nedostatek sněhu. Netradičně se závodilo pouze v disciplínách freestyle. To proto, že náš resort (American Bull – Nitro Snowpark Neklid) je čistě freestylový a snowboardcross je pro nás okrajová záležitost, se kterou je vždycky mega práce a výsledek tomu neodpovídá. Pořádání sbx proto rádi přenecháme jiným střediskům, které to zvládnou určitě lépe. Na sobotu byl původně plánován big bir a na neděli slope style, snowpark měl před závody již jasnou podobu a tak úprava a dodělání trvalo pouze jeden půlden, když nepočítáme čtvrteční generálku corneru, který nám po minulé týdny postupně užíralo sluníčko. Nakonec se podařilo připravit celý park do tak luxusního stavu, že jsme se na poslední chvíli rozhodli využít vzniklé situace a po domluvě s Marcelem z AČS jsme změnili závody na dva slope style závody. To jsme ještě netušili, jak prozíravá věc to byla. Po třítýdenním azurovém nebi nás počasí opět nezklamalo a ukázalo, že na naše závody zkrátka svítit nebude. Naštěstí byla oblačnost pouze vysoká, takže viditelnost byla pořád ještě dobrá a jezdilo se, myslím, celkem dobře.

Naše trať slope stylu byla nejdelší a nejrozmanitější z celého letošního Snowboard Open seriálu a nabízela závodníkům celkem devět různých překážek. Podrobnosti si můžete prohlédnout v propozicích závodu, takže ted’ jenom stručně:

>rainbow rail o délce 10 metrů a výšce 1,6 metru. Pro nedostatek sněhu stál na rovině a ne na funboxu jako doposud.

>big air, výška hrany nad tablem přes 2 metry, table 9 metrů a dopad dalších 15 metrů, sklon i šíře podle slov závodníků optimální.

>corner, výška přes 4 metry nad sjezdovkou, délka dopadu asi 15 metrů a jeho výška zhruba 5 metrů. Bohužel hrana dopadu byla asi o 1,5 metru pod úrovní odrazové hrany, takže se dopadalo z poměrně velké výšky. Více sněhu ale nebylo možno odnikud přihrnout a tak si aspoň všichni vyzkoušeli, jak se létá z extensionu do pořádných výšek.

>dvě plastové trubky, to kdyby někdo spadl na velkém skoku a neměl už dostatečnou rychlost na corner.

>malý můstek, table asi 6 metrů a dopad přibližně stejně dlouhý. Parametry nebyly optimální, ale bohužel víc sněhu nebylo k dispozici. Ve spodní části parku pak čekal na závodníky už jen jibbing.

>6 m handrail, železná dvojtrubka a výška asi 1,2 metru.

>sestava tří dřevěných překážek, ty ale nikdo během celého závodu nevyužil a všichni se jako o závod (jak jinak) hnali k naší nejnovější překážce umístěné na konci trati.

>wall ride, pokud vím, tak asi jediný v republice. Výška 2,2 metru, šířka 3 metry a nájezdový rádius o výšce asi 2 metry. Horní copingová trubka byla nad okolním terénem ve výšce téměř 5 metrů, takže docela adrenalin. Při přepadnutí na druhou stranu se nikomu nic nestalo, protože se padalo do měkkého a prudkého svahu. Sarin Puchta tam padal neustále, nejprve se vyhoupl nahoru, chvilku panáčkoval na copingu a pak vždy zmizel. V obecenstvu to zašumělo, dítky křičely a těhotné ženy předčasně hrůzou rodily, ale pak se pokaždé Sarin vynořil zpoza wall ridu s rukama nad hlavou a se zuby na svém místě.

K téhle překážce bych připomenul, že se celou zimu válela rozmontovaná a nejezditelná u chaty a pak se ji jejímu soukromému majiteli mr.skalskimu podařilo smontovat snad během jediné hodiny, ani nevím, jak to dokázal. To fakt smekám. (malá technická: wall ride je vymyšlený jako lehce transportovatelný a tudíž rozebíratelný, smontovat ho je sranda a stačí k tomu klíč č. 17 a č. 19. rozebraný byl po celou zimu proto, že nebyl dostatek sněhu k vytvoření radiusu a hlavně proto, že všechno dělám metodou „na poslední chvíli“ a půl roku jsem nebyl schopen nabarvit spojky, kterými se přidělává coping k nosné konstrukci. kvůli závodům jsem se ale překonal a wall ride věnoval všem hravým neklid local raiders, protože fakt nevím, co bych s ním doma dělal: zewl.mr.skalski) Na to, jaká je letos se sněhem u nás bída, se podařilo postavit trať velmi luxusní a myslím, že jsme se zavděčili skoro všem závodníkům. Velký dík patří všem pomocníkům a shaperům.

Soudcování se ujali čtyři vyškolení a velmi zkušení rozhodčí. Všichni byli sice místňáci, což někdo určitě zase bude napadat, ale jako prvotní úkol poroty byla jednoznačně určena nestrannost a nutnost zapomenout na kámoše a „velká“ jména. Systém bodování byl overall, což znamená, že každý rozhodčí boduje celou jízdu. Hlavními měřítky při bodování slope style byl celkový dojem z jízdy (styl a ladnost), technická náročnost triků a jejich kombinace, čistota dopadů a taky ten fakt, jestli někdo překážky vynechává nebo jede kompletně celý park. Projet celý snowpark bylo možné bez problémů, pokud lidi dali na mojí radu a na závod namazali.

Do závodu se přihlásilo 41 mužů, juniorů a dětí a 8 žen a juniorek. Dokonce přijeli i naši němečtí přátelé ze sousedního Oberwiesenthalu. Závodit se začalo lehce po jedenácté dvoukolovou kvalifikací, kterou vyhrál junior Martin Matoušek. Do finále postoupilo z prvního kola 8 mužů a juniorů, z druhého kola dalších 8 letců a k nim tři malí kluci a tři ženy.

Finále se jelo opět dvoukolově a počítala se pouze lepší jízda. Systém jízd jam byl hned zpočátku zavrhnut, protože by to pro závodníky byly dostihy a ne pohodové ježdění, navíc při délce tratě (přes 500 metrů) by finále trvalo hrozně dlouho, kdybychom chtěli, aby si finalisté v jamu dali alespoň tři, čtyři jízdy.

Celou trat’ také bylo potřeba průběžně neustále opravovat a mezi jednotlivými koly probíhal rešejping; a v případě jamu by údržba skoků ještě více celý závod zdržovala. Tak proto.

Finále bylo hodně vyrovnané a vítězství si nakonec odnesl Pavel Doležal ze Sokolova jezdící za Option a X-ray, který do finále po pádu v kvalifikaci postoupil až na 11. místě. Ve finále si vše vynahradil a dával si při vítězné jízdě boardslide na rainbow railu, pak bs 360 grab, na corneru super mega stalefish (nejvyšší celého dne), fs 180 grab, na handrailu switch boardslide to fakie a na wall ride nejoblíbenější trik celého dne, tzv. kluka z plakátu (steno: kzp). Kluk z plakátu vypadá jako rozpláclá žába na zdi, někdo to také nazval připíchlý brouk. Pády na wall ridu se na konečném hodnocení projevily pouze několika desetinkami, protože to byla věc nová, nikdo neměl čas to pořádně natrénovat a nechtěli jsme příliš zvýhodňovat ty, kteří to mají najeté odjinud.

 

Druhý byl Martin „Shaun“ Matoušek (Burton, Aloha Boardsport a TJ Jáchymov) s velmi stylovým nose pressem na rainbow railu, pak bs 360 stalefish, mega polet na corneru opět stalefish, na malém můstku fs 540 bez grabu a s pádem, který ho stál určitě první místo, pak frontside boardslide to fakie a lip slide na copingu na wall ride.

Třetí byl překvapivě Zbyněk Jandáč Janda jezdící za Hotel Schwarz Nové Hamry. Ten si dával stylový boardslide to fakie na rainbow, switch fs 180 grab, na corneru ne nejvyšší, ale zcela prokazatelně nejdelší polet (a s grabem), kdy dopadal až na zadní hranu dopadu a holkám se při tom rolovaly kalhotky (podle jejich vřískotu), pak fs 180 na malém můstku, boardslide to fakie na handrailu a kzp na wall ride. Vůči jeho třetímu místu mělo dost lidí připomínky, ale musí uznat, že ty jeho polety měly fakt šťávu a nepadal. Jandáč totiž zcela vyjímečně odjel celou finálovou jízdu bez jeho vlajek a la Ploc, všechny jeho triky měli výšku, délku a styl, a hlavně se mezi jednotlivými triky příliš nepřetáčel, když dopadl do svíči, tak další trik dal na switch a hotovo. Finálová jízda mu zkrátka perfektně vyšla a to nemluvím o jeho supr tuningovém prknu LTB, které si musel před totálním rozložením pojistit na koncích šroubky a kovovými pásky. K tomu jeho odbarvená hříva a vypracované břišní svaly, prostě hvězda dne.

Pro bramboru si dojel německý junior Toni Schnetorius (Burton) se super nose pressem, bs 360 grabem, lien airem na corneru, na malé skočce si dal nose grab air, potom boardslide to fakie, a na wall ridu rock to fakie. Nekompromisní německá stylová precizka. Pátý skončil cze junior Honza Nečas s následující sérkou: 50-50, back flip, back flip, front flip, boardslide to fakie s menším pádem a na závěr rock to fakie.

V holkách byla nejlepších místní Klára Suchanová, která se nebojí dlouhých rovných poletů. Oblouk si pěkně objela, aby získala rychlost na velký skok, tam si dala fs grab transfer, na corneru předvedla porotě tweaked a vyšpulený zadeček, pokračovala tail grabem na malém skoku, šestku objela (asi si nechtěla na holeni přidělávat další strup) a na wall ride předvedla holku z plakátu (hzp). Závod zase odjela lépe než polovina kluků a všichni prudiči by se měli dobře dívat, jak se airuje.

Druhá skončila německá letkyně Tina Luft(waffe) jezdící za Nitro a na to, že v Othalu žádný pořádný snowpark nemají, si na Neklidu vedla hodně slušně a časem se určitě vyjezdí. Pro bronz si dojela Adéla nabo Alena Dalecká, tady si akorát pamatuji zmatky okolo jejího křestního jména. Speaker během celého dne používal obě varianty a pak se v tom vyznej.

Juniory vyhrál samozřejmě Martin Matoušek a děti vyhrál Jakub Matoušek (mates gang rules). Co se týká dalšího pořadí, trochu smolně se sešli v rozpětí jednoho bodu v celkových výsledcích 4 jezdci na 7. až 10. místě, takže i ten desátý se mohl cítit trochu poškozený, ale takhle to při součtu bodů zkrátka vyšlo a jízdy byly hodně vyrovnané. Myslím, že jsme si to pak rozumě vysvětlili a nikdo na nás nebude vzpomínat s nevděkem.

 

Večerní párty probíhala klasicky v bufetu Rumburak. K tanci i poslechu hráli sokolovští sk8 punkeři Eternalfire. Slova „k tanci“ si vzali k srdci členové mates gangu Kryštof a Martin, kteří posíleni pro ně zatím zákonem zakázanými prostředky řádili tak, že všichni okolo stojící old school punkeři jen nevěřícně zírali. Matesy pochválili i členové kapely, že prý takhle řádí při jejich koncertech jen ti nejdrsnější rockeři a že jich prý už dost viděli. Dostat je pak o půlnoci z hospody byl docela problém. Asi se máme v budoucnu na co těšit. Kapelce dva nezletilí pogaři tak imponovali, že se do toho bubeník skutečně opřel a rozbil si bubny. Chvilku odmítal pokračovat, ale pak si dal pivko, podlehl hecování spokojeného publika a spolu se zbytkem kapely dohrál až do konce. Muzika fakt měla grády a melodická slovenská Zona A zkombinovaná s něčím daleko tvrdším zabrala i na zarputilého hip hop motha fucka brothu Hechtisse.

Jak dobře skončil sobotní večer, tak stejně perfektně podle předpovědi vyšla neděle. Teplo, mlha, mrholení přecházející v déšť. Viditelnost asi tak 10 metrů. Zkrátka nejhnusněji za celou sezónu. Fakt ti, milé počasí, moc děkujeme, znovu jsi nezklamalo a horší už to opravdu nemohlo být.

Stavu počasí odpovídalo i startovní pole a trať. Přihlásilo se pouze 16 kluků a čtyři holky a jel se pouze corner, pro slabší povahy byl přichystaný malý můstek. V kvalifikaci si to rozdali všichni na tři kola a počítal se nejlepší skok. Kvalifikaci vyhrál po zásluze Martin Matoušek s nejvyššími polety a bs 360 stalefish pochytem. Druhý byl v kvalifikaci Jakub Chochola a třetí Jarda Hájek. Jakuba nakonec ve finále zradily dopady u jeho luxusních 360 rotací, měl velké naděje stát na bedně.

Finále jelo 8 nejlepších z kvalifikace, opět na tři kola. Holky už finále nejeli a opět zaslouženě vyhrála Klára Suchanová, která se jako jediná odvážila na corner a vypráskla stylish tweaked.

Ve finále se všichni dost rozlítali a začali přidávat rotace, bez kterých nebyla šance sáhnout na přední místa. Každé kolo míchalo dost výrazně pořadím a nakonec vyhrál Martin „Shaun“ Matoušek (Burton, Aloha Boardsport a TJ Jáchymov). Jeho bs 360 stalefish byl zkrátka nejvyšší, nejstylovější a nejlíp posazený skok, přesně do dopadu a těsně pod hranu. Největší degradace pro ostatní závodníky je ještě to, že se během celého letu dokáže viditelně usmívat. Radost pro fotografy. Druhý skončil Honza Kašpi Kašpar (Frople, Nugget, TJ Jáchymov) se svojí macatou fs 360 grab a třetí skončil Márty Večerka (Freeride.cz, Vehicle) s krásně klidnou a stylovou bs 360 mute. Bohužel na dopadu padal až dolů a tím ztrácel cenné desetinky bodů, které ho stály lepší místo. Nedělní brambora vyšla na Hozu Nečase a jeho tři back flipy a pan-jsem-pátej byl čerstvě přibyvší Jarda Hájek s fs 180 mute a switch bs 180 indy, který na dopadech lehce povlával.

Juniory jsme tentokrát nevyhodnocovali, protože byli pouze dva a děti vyhrál Kuba Matoušek jezdící za Nitro, Horsefeathers a TJ Jáchymov s rovnými stylovými a dlouhými polety.

Nejúspěšnějším závodníkem celého víkendu byl jednoznačně Martin „Shaun“ Matoušek. Sobota 2.místo, večerní párty 1. až 2.místo, neděle 1.místo. Díky vyhraným prize money si tak bude moci zakoupit vysněné bicí do svojí kapely, kterou společně s bratrancem Kryštofem zakládají. Už se fakt těšíme, až bude závody vyhrávat a večer nám ještě při konzíku zahraje. Akorát nevíme, kdo bude na parketu dělat bordel místo nich.

A slovo závěrem. Nebýt toho hnusného počasí, tak by to byl docela vyvedený víkend. Díky všem, kteří přijeli a závodili. Díky všem, kteří pomáhali s organizací a neremcali. Díky Márovi za fotky, Kwentinovi za fotky a opět Kwentinovi za videa. A příště snad vyjde i slunce, sakra.

 

nitro open neklid 2003 sobota: slope style

ženy total:

1 suchanová klára cze tj jáchymov 61,00 b

2 jun luft tina de nitro 56,24 b

3 jun dalecká alena cze 52,46 b

4 jun synková pavlína cze 49,41 b

5 jun marešová tereza cze 46,85 b

6 kid lískovcová eva cze tj jáchymov 44,53 b

7 jun kolmanová adéla cze 42,09 b

8 kid domalípová barbora cze 40,41 b

 

muži

1 doležel pavel cze option, x ray 122,00 b

2 jun matoušek martin cze burton, aloha boardsports, tj jáchymov 114,96 b

3 jandáč zbyněk cze hotel schwarz, tj jáchymov 109,80 b

4 jun schnetorius toni de burton 105,90 b

5 jun nečas jan cze goro 102,77 b

6 večerka márty cze vehicle, freeride.cz 100,04 b

7 kašpar jan cze frople, nugget, tj jáchymov 97,45 b

8 kříž václav cze 95,16 b

9 cita martin cze 93,13 b

10 puchta lukáš cze nidecker 91,12 b

11 šmejkal kuba cze vehicle, nidecker, tj jáchymov 89,13 b

12 lucuk martin cze 87,17 b

13 rolenc marek cze tj jáchymov 85,23 b

14 kolařík ondřej cze 83,31 b

15 haas petr cze 81,41 b

16 cink pavel cze snowbitch 79,54 b

17 jun kurschat toni de arnette 77,68 b

18 veselý david cze snowbitch, mill 75,85 b

19 svoboda jakub cze 74,04 b

20 faltýsek petr cze nitro 72,25 b

21 kid matoušek jakub cze hf, nitro, tj jáchymov 70,49 b

22 kid novák matěj cze völkl 68,74 b

23 raul robin cze nugget, tj jáchymov 67,02 b

24 jun horský matiáš cze 65,33 b

25 jirsák václav cze vehicle, freeride.cz 63,65 b

26 jun bruthans adam cze 62,00 b

27 kid kodl kryštof cze hf, tj jáchymov 60,37 b

28 kid haas jan cze tj jáchymov 58,76 b

29 kid schmidt marian de snoska 58,76 b

30 horáček tomáš cze 55,60 b

31 švehla david cze 54,06 b

32 hamršmíd tomáš cze 52,54 b

33 dvořák jan cze 51,04 b

34 mikala martin cze france 49,57 b

35 konopiský jan cze 48,11 b

36 kid kubín šimon cze 46,68 b

37 kid kuneš adam cze tj jáchymov 45,27 b

38 kid shorban evžen cze tj jáchymov 43,88 b

39 kid štika michal cze 42,52 b

40 janauer dan cze icm 41,18 b

41 jun hrdina daniel cze 39,85 b

 

 

nitro open neklid 2003 neděle: corner air

ženy

1 suchanová klára cze tj jáchymov 50,00 b

2 jun synková pavla cze 46,10 b

3 jun marešová tereza cze 43,00 b

4 kid lískovcová eva cze tj jáchymov 40,50 b

 

muži

1 matoušek martin cze burton, aloha boardsports, tj jáchymov 100,00 b

2 kašpar jan cze frople, nugget, tj jáchymov 94,23 b

3 večerka márty cze vehicle, freeride.cz 90,00 b

4 nečas jan cze goro 86,81 b

5 hájek jaroslav cze x ray 84,24 b

6 matoušek jakub cze hf, nitro, tj jáchymov 82,00 b

7 chochola jakub cze morrow, ride, 32 79,88 b

8 novák matěj cze völkl 78,00 b

9 raul robin cze nugget, tj jáchymov 76,34 b

10 žalud marek cze x ray, tj jáchymov 74,69 b

11 rolenc marek cze tj jáchymov 73,06 b

12 mikala martin cze france 71,45 b

13 kodl kryštof cze hf, tj jáchymov 69,86 b

14 haas jan cze tj jáchymov 68,28 b

15 shorban evžen cze tj jáchymov 66,73 b

16 štika michal cze 65,19 b

    Zanechte komentář k článku

    Napsat komentář